Mikołaj Król – Psychoterapia, Poznań

Psychoterapia i usługi psychologiczne w Poznaniu. Doświadczony i rzetelny psychoterapeuta i psycholog.

Aktualności

psycholog Poznań psychoterapia

Mikołaj Król Psychoterapia Poznań

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi:

Drzwi Otwarte w „Strefie Poznania”

Bezpłatne konsultacje z psychoterapeutami, wykłady i warsztaty psychologiczne w Poznaniu!

Dzielę się informacją o ciekawej imprezie w Poznaniu.

Sprawa dotyczy rozwoju osobistego. Serdecznie zapraszam na Drzwi Otwarte w ośrodku psychoterapii „Strefa Poznania” w dniach 24-26 kwietnia w Poznaniu na ul. Wierzbięcice 6/5.
Będą konsultacje dla osób, par i rodzin oraz warsztaty psychologiczne i wykłady. O miłości, kobiecości, relaksie, poznaniu siebie i nie tylko. Wszystko BEZPŁATNIE!
Ci, którzy są zainteresowani niech zajrzą na stronę: www.strefa-poznania.pl i koniecznie… udostępnią tę informację dalej!!!! Naprawdę warto skorzystać.

Bezpłatne kosultacje z psychoterapeutami, wykłady i warsztaty psychologiczne w Poznaniu

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi:

Kurs relaksacji w Poznaniu!!!

Zapraszam wszystkich chętnych na Otwarty Kurs Relaksacji w Poznaniu!

ćwiczenia relaksacyjne Poznań

Zajęcia odbywają się co wtorek o godzinie 20:00 na Wierzbięcicach. Przez godzinę ćwiczymy sztukę odprężania ciała i umysłu przy pomocy najpopularniejszej w Europie techniki relaksacyjnej – treningu autogennego Schultza. Więcej informacji tutaj.

Kurs odbywa się w cyklu ośmiotygodniowym, ale można dołączyć w każdym momencie i spróbować. Koszt zajęć to 30 złotych.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc trzeba się zapisać – drogą mailową: [email protected] lub telefoniczną: 510 128 836.

Polecam!!!

 

 

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi:

Czy żałoba to choroba?

Tytuł tego wpisu jest oczywiście prowokacyjny. Dotyczy podejścia do jednego z niezwykle ważnych i intymnych aspektów naszego życia – żałoby.

psychoterapeuta poznan psycholog terapeuta

Żałoba jest stanem naturalnym, zdrowym, potrzebnym i mającym głęboki sens. Odzwierciedla nasze uczucia do zmarłej osoby, pozwala przeżywać stratę, godzić się z nią i stopniowo zmieniać relację z bliskim, który odszedł.

Żałoba trwa… To proces. U jednych przebiega burzliwie i często się uzewnętrznia, u innych postępuje powoli w najgłębszych zakamarkach ich duszy. Ale trwa i trwać musi. Specjaliści – psychologowie zajmujący się radzeniem sobie ze stratą, mówią, że proces żałoby przebiega w kilku etapach i zajmuje od jednego do dwóch lat. Kiedy żałoba trwa właśnie tyle, mówimy o naturalnym, zdrowym przeżywaniu śmierci bliskiego. Gdy trwa znacznie dłużej, mamy do czynienia z przedłużoną lub nie zakończoną żałobą.

Żałoba nie jest stanem wymagającym interwencji psychoterapeuty. Niekiedy, jeśli osoba pogrążona w żałobie tego potrzebuje, prowadzone są rozmowy wspierające i ułatwiające przejście tego procesu. Nie należy go jednak przyspieszać.

W dzisiejszych czasach mamy tendencję do pocieszania i unikania kontaktu ze smutkiem i osobami pogrążonymi w żałobie. Słyszą one: „musisz się pozbierać”, „weź się w garść”, „myśl pozytywnie”, albo „spróbuj to z siebie wyrzucić”. Nie tędy droga. To do niczego nie prowadzi. Żałoba potrzebuje czasu, milczenia, zgody na smutek, zadumę, wyłączenie. To jej święte prawa. Jak ubrać w słowa to, co nie mieści się w sercu?!

Dlatego zgadzajmy się na żałobę, pozwalajmy sobie czy bliskim się smucić. Po swojemu, każdy inaczej, we własnym tempie. Godzenie się ze śmiercią to jedno z najtrudniejszych zadań żyjących. Dajmy sobie i innym prawo do wypełniania go.

 

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi:

Akcja: Mam Terapeutę

Mam Terapeutę

Akcja „Mam Terapeutę” zainicjowana przez Naukowe Koło Psychoterapii działające przy Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie ma na celu zmianę wizerunku osób uczestniczących w psychoterapii.

Uczestnicy akcji mogą na stronie www.mamterapeute.pl zamieścić swoje zdjęcie oraz wyznanie: „Mam terapeutę”, wraz z opisem swoich doświadczeń terapeutycznych.

Jestem przeciwnikiem robienia z psychoterapii mody, czegoś co jest trendy, bo to spłyca i zniekształca obraz psychoterapii. Jestem praktykującym psychoterapeutą i uważam, że psychoterapia jest fascynującą i efektywną metodą rozwijania własnego potencjału. Jednocześnie doświadczenie terapii jest czymś niezwykle osobistym, poruszającym i niepowtarzalnym. Nie przepadam za opowiadaniem o tego rodzaju sprawach publicznie.

Są jednak powody, dla których postanowiłem poprzeć i rozpropagować tę akcję na mojej stronie. Tymi powodami są moi klienci. Nadal znaczna część osób, z którymi rozmawiam, traktuje moją pracę albo jako „wciskanie kitu” znudzonym bogaczom, albo jako ciężką misję niesienia pomocy poważnie zaburzonym jednostkom. Nic bardziej mylnego.

Moi klienci to tak zwani „zwykli ludzie”. Mają swoje problemy i po prostu chcą je rozwiązywać. Wybierają bardzo racjonalną metodę – skoro jest profesjonalista, który się czymś zajmuje, to warto się z nim spotkać. I tyle. Chciałbym, żeby tak właśnie była traktowana psychoterapia i psychoterapeuci. Jako fachowcy zajmujący się pomaganiem w rozwiązywaniu problemów wewnętrznych. Akcja „Mam Terapeutę” buduje taki własnie obraz mojej profesji. Pokazuje, że wiele osób korzysta z psychoterapii, że to coś normalnego i sensownego. Psychoterapia jest dla Ciebie, dla mnie, dla każdego, kto potrzebuje wsparcia. Decyzja o podjęciu psychoterapii świadczy o zaradności i odpowiedzialności jednostki. To ważne przesłanie.

Oczywiście „Mam Terapeutę” i to nie jednego. ;-) Dzięki psychoterapii jestem bardziej sobą.

Mikołaj Król Psychoterapia Poznań

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi:

Cel psychoterapii

Omówienie celu psychoterapii zajmuje zwykle kilka pierwszych spotkań. To ważna część terapii. Samo określenie przez pacjenta celu do którego zmierza, uświadomienie go sobie i ubranie w słowa jest pracą terapeutyczną.

Konfrontuje z faktem, że nikt poza samym zainteresowanym nie wie, czego mu potrzeba. Nikt nie powie co robić, nie zdecyduje za niego. Werbalizowanie celu uczy też realizmu, mierzenia własnych sił i zasobów wewnętrznych.
Cel psychoterapii musi spełniać pięć warunków:

1) Ma być celem pacjenta. Konieczne jest to, żeby pacjent uznał, że sam chce danej zmiany, to daje motywację niezbędną do pracy.

2) Ma dotyczyć niego samego. Kiedy pracujemy indywidualnie, cel dotyczy samego klienta, kiedy z parą – pary, kiedy z rodziną – rodziny. Zawsze pracujemy nad problemami dotyczącymi osób znajdujących się w gabinecie. Na nieobecnych nie mamy wpływu. Założenie, że zmienić możemy jedynie siebie, jest jedną z podstaw psychoterapii.

3) Ma być spostrzegany przez niego jako możliwy do osiągnięcia. Istotne jest subiektywne spostrzeganie celu przez pacjenta. Warunkiem sukcesu jest to, aby w danym momencie swojego życia Pacjent miał przekonanie, że może poradzić sobie z danym problemem. Nie pracujemy nad celami nierealnymi dla klienta.

4) Ma służyć jego zdrowiu i życiu. Dla niektórych to oczywiste, ale warto podkreślić – kodeks etyczny psychoterapeuty (ten wewnętrzny i ten pisany) nie pozwala na pracę nad celem, który mógłby zaszkodzić pacjentowi.

5) Ma być sformułowany jako pojawienie się lub zwiększenie jakiejś wartości, czyli nie ma zawierać przeczenia. Ten warunek, to już praca terapeutyczna zwana przeformułowaniem problemu. Osoby zgłaszające się do terapeuty z reguły chcą się czegoś pozbyć lub zmniejszyć. Mniej się kłócić, denerwować, zlikwidować przykre objawy itp. Jednak terapeuta to nie chirurg – nic nie usunie. Pracujemy jedynie nad wzrostem i rozwojem jakichś cech.

Życzę wszystkim dobrych celów i satysfakcji w ich realizacji.

Mikołaj Król Psychoterapia Poznań

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi:

Artykuł: Diagnoza uzależnienia

Polecam artykuł o tym, jak rozpoznać uzależnienie. Warto to wiedzieć.

Diagnoza uzależnienia czyli: jak prawidłowo rozpoznać uzależnienie? Co warto wiedzieć na temat „plagi XXI wieku” i na co zwrócić uwagę, kiedy mamy wątpliwości. Uzależnienie to zaburzenie psychiczne i jako takie, ma swoje miejsce w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Zaburzeń (ICD-10). Aby je zdiagnozować wystarczy poznać i zrozumieć kryteria diagnostyczne. A jest ich zaledwie sześć… Czytaj dalej>>

Mikołaj Król Psychoterapia Poznań

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi:

Rezolucja APA o skuteczności psychoterapii

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (American Psychological Association) przyjęło uchwałę ważną dla środowiska psychoterapeutów oraz korzystających z psychoterapii pacjentów. Więcej można przeczytać tu>>>

„Uznaje się, że psychoterapia, jako praktyka lecznicza oraz profesjonalna usługa, jest skuteczna i przynosi oszczędności. Kontrolowane badania, jak i praktyka kliniczna pokazują, że psychoterapia przynosi znaczne korzyści osobom potrzebującycm usług z zakresu zdrowia psychicznego, znacznie przekraczające korzyści innego leczenia, nie zawierającego psychoterapii. W konsekwencji, psychoterapia powinna być włączona w system opieki zdrowotnej jako ugruntowana praktyka oparta na dowodach naukowych.”

Psychoterapia Poznań - skuteczna, profesjonalna pomoc w problemach

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi:

Link: Wojciech Eichelberger: musimy zdjąć nogę z gazu

Polecam audycję w radiowej Dwójce:

Proste życie – moda czy konieczność

http://www.polskieradio.pl/8/2222/Artykul/929049,Proste-zycie-moda-czy-koniecznosc

 Wojciech Eichelberger: musimy zdjąć nogę z gazu

Jeśli nie zwolnimy, będzie katastrofa – mówił w Dwójce znany psychoterapeuta. A dyskutowaliśmy o szaleńczym tempie współczesnego świata i o „prostym życiu” – alternatywie dla tych, którzy nie chcą już uczestniczyć w wyścigu…

– Przez ostatnie ćwierćwiecze obowiązywał model pędu za posiadaniem, które miało uczynić ludzi szczęśliwymi – mówił Eichelberger. – Okazuje się jednak, że w skali społecznej ilość cierpienia raczej wzrosła, niż zmalała. Młodzi ludzie widzą, że ich rodzicom, kombatantom czasów przemiany ustrojowej, ten pęd nie dał szczęścia.

Czytaj dalej>>>

Psychoterapia Poznań - skuteczna, profesjonalna pomoc w problemach

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi:

Przebudowa strony

Z wielką radością informuję, że zakończyłem lwią część pracy nad nową stroną. Witryna zyskała nowe możliwości, a ja przestrzeń do wygodniejszego publikowania i kontaktu z czytelnikami. Zapraszam do zapoznania się z zawartością Czytelni oraz do śledzenia Aktualności. Wytrwali tropiciele znajdą nawet przepis… z zupełnie z innej bajki. :-)

Psychoterapia Poznań - skuteczna, profesjonalna pomoc w problemach

Jeżeli zainteresowała Cię treść na stronie, będzie mi miło jeśli podzielisz się nią z innymi: