Mikołaj Król – Psychoterapia, Poznań

Psychoterapia i usługi psychologiczne w Poznaniu. Doświadczony i rzetelny psychoterapeuta i psycholog.

Czy żałoba to choroba?

Tytuł tego wpisu jest oczywiście prowokacyjny. Dotyczy podejścia do jednego z niezwykle ważnych i intymnych aspektów naszego życia – żałoby.

psychoterapeuta poznan psycholog terapeuta

Żałoba jest stanem naturalnym, zdrowym, potrzebnym i mającym głęboki sens. Odzwierciedla nasze uczucia do zmarłej osoby, pozwala przeżywać stratę, godzić się z nią i stopniowo zmieniać relację z bliskim, który odszedł.

Żałoba trwa… To proces. U jednych przebiega burzliwie i często się uzewnętrznia, u innych postępuje powoli w najgłębszych zakamarkach ich duszy. Ale trwa i trwać musi. Specjaliści – psychologowie zajmujący się radzeniem sobie ze stratą, mówią, że proces żałoby przebiega w kilku etapach i zajmuje od jednego do dwóch lat. Kiedy żałoba trwa właśnie tyle, mówimy o naturalnym, zdrowym przeżywaniu śmierci bliskiego. Gdy trwa znacznie dłużej, mamy do czynienia z przedłużoną lub nie zakończoną żałobą.

Żałoba nie jest stanem wymagającym interwencji psychoterapeuty. Niekiedy, jeśli osoba pogrążona w żałobie tego potrzebuje, prowadzone są rozmowy wspierające i ułatwiające przejście tego procesu. Nie należy go jednak przyspieszać.

W dzisiejszych czasach mamy tendencję do pocieszania i unikania kontaktu ze smutkiem i osobami pogrążonymi w żałobie. Słyszą one: „musisz się pozbierać”, „weź się w garść”, „myśl pozytywnie”, albo „spróbuj to z siebie wyrzucić”. Nie tędy droga. To do niczego nie prowadzi. Żałoba potrzebuje czasu, milczenia, zgody na smutek, zadumę, wyłączenie. To jej święte prawa. Jak ubrać w słowa to, co nie mieści się w sercu?!

Dlatego zgadzajmy się na żałobę, pozwalajmy sobie czy bliskim się smucić. Po swojemu, każdy inaczej, we własnym tempie. Godzenie się ze śmiercią to jedno z najtrudniejszych zadań żyjących. Dajmy sobie i innym prawo do wypełniania go.

 

Comments are closed.